Zázrak krvi
Rím, rok 305 A.D. Rímska ríša čelí vážnym problémom a cisár Dioklecián sa snaží zabrániť rozpadu. Aj za cenu veľmi nepopulárnych opatrení. Snaží sa jednoducho sceliť ríšu na všetkých frontoch. Okrem iného to postihne aj kresťanskú komunitu, pretože v úpornej snahe zjednotiť všetko vrátane náboženského zmýšľania nastáva jedno z posledných veľkých prenasledovaní kresťanov v Ríši, len 8 rokov pred vydaním Milánskeho ediktu, na základe ktorého sa kresťanstvo neskôr stane v Rímskej ríši štátnym náboženstvom.
Kampánia, 19. september 305. Oblasť rímskej ríše v okolí dnešného Neapola. Miestodržiteľ Timoteos nechá predviesť
časť kresťanov na čele s ich miestnym biskupom Januáriom do Noly. Tam ich v aréne nechá predhodiť levom, ale keď sa šelmy zázrakom upokoja a nechcú odsúdencov napadnúť, zmení rozhodnutie a nechá ich sťať. Ich verní nasledovníci ich pochovajú neďaleko Puteol, ale ešte predtým jedna mimoriadne zbožná kresťanka menom Eusébia zachytí Januáriovu krv do nádoby. Okolo 5.storočia boli ostatky prenesené do Neapola, kde je považovaný za patróna mesta.
Neapol, koniec 13.storočia. Mesto je pod vládou Anjouovcov a Karol I. rozhodne o stavbe katedrály. Dokončená je až začiatkom 14. storočia za jeho nástupcu, Roberta z Anjou. Do katedrály sú prenesené okrem iných relikvií aj ostatky sv. Januária a ampulky s jeho krvou. V roku 1337 zaviedol neapolský biskup Orsini slávnosti na oslavu patróna mesta. A v roku 1390 bol prvý krát písomne zaznamenaný zázrak. Vyše 1000 rokov stará krv v ampulkách skvapalnela.
Odvtedy sa zázrak skvapalnenia koná pravidelne, trikrát do roka. Relikvia býva predvedená vždy 19.septembra, na výročie úmrtia svätca, 16. decembra, na výročie posvätenia chrámu a v prvú májovú sobotu. Neapolčania veria, že ak krv neskvapalnie, znamená to blížiacu sa katastrofu. A vskutku. Sú zaznamenané len 3 prípady, keď pri týchto konkrétnych príležitostiach neskvapalnela (okrem toho sa ešte niekedy vyberá pri návšteve pápežov, keď niekedy skvapalnie, niekedy nie a niekedy čiastočne, ale to nebýva spájané s osudom mesta). Keď neskvapalnela v roku 1528, prišiel mor, keď neskvapalnela v roku 1980 prišlo najsilnejšie zemetrasenie v dejinách mesta, a keď neskvapalnela v roku 2016, tak rok na to vydala Menditorossa svoju vlajkovú vôňu Osang. Nič nenaznačujem…
Osang
V tej vôni je to všetko…
Zatuchnuté katakomby, spotené seno, vôňa zmaru, nevyvetraného stredoveku. Krv, staré červené víno, dezinfekcia. Olfaktorický obraz preplneného starého chrámu, zakonzervovaných relikvií, kňazov v naškrobených albách, ktorí ukazujú zázrak, alebo „zázrak“ davu, ktorý je tvorený čiastočne dychtivými a čiastočne vystrašenými veriacimi, prepleteným s turistami s panoptikálnymi očakávaniami. Obavy, vydýchaný vzduch, pot, strach a zvedavosť, viera a nedôverčivý posmech, sila okamžiku. Pôvodný flakón zobrazoval bustu biskupa, nový je abstraktnejší, ale zaujímavejší a tvar biskupskej čiapky sa zachoval vo forme vrchnáka. Vo flakóne je aj červená guľôčka odkazujúca na zázrak skvapalnenia. Takéto niečo by robil Serge Lutens, keby na to mal guráž. V každom prípade zaujímavé a….dekadentné.
Le Mat
Le Mat je ďalšou vôňou kolekcie Talismans. Názov vône poukazuje divokú kartu Tarotu, na blázna, či žolíka, ktoré jediná nemá ani len pridelené číslo a môže dopadnúť akokoľvek, strmým pádom do hlbín, alebo aj veľkým víťazstvom, je to karta rizika. A aká je vôňa? Troška vianočného korenia na úvod, a potom vpláva do známych vôd. Kombinácia Aqaba Classic (hlavne ruža) a The Sands of Aqaba (hlavne med) vo veľmi hutnej kombinácii. Teplé, husté, žiarivozlaté. Med a živice úplne zalievajú hutnú zamatovú tmavočervenú až voskovitú ružu. Drží asi naveky.
Nettuno
Nettuno, čiže Neptún, je neprekvapivo prekvapivá morská vôňa. Neprekvapivo témou, prekvapivo prevedením. Muškátový oriešok, zázvor, vo veľmi zvláštnej až protirečivej kombinácii s vodnokvetovým akordom pokračujú silnými tónmi nahnitých rias, slanými tóny vetiveru, a naplaveným drevom. Zaujímavý začiatok, veľmi verne pôsobiaci koniec.
Sirio
Sírius je evidentne hviezda plná ovocia. Veľmi jedlá vôňa, najprv čerstvo rozkrájané červené jablko, dužinatá slivka, potom jablko so slivkou v sladkých medových orientálnych tónoch, kde sa začína presadzovať oud v pozadí, čo vytvára na jednej strane nádych akejsi skazy, na strane druhej to má určitý erotický náboj.
Talento
Najnovšia vôňa prichádza s citátom od Ludwiga Wittgensteina “Talent is a source always springing
with new water“ a kúskom tŕnistej ružovej stonky na flakóne. A zdá sa, že to berie skôr od toho citátu. Voda, to hej. Tá tam je. S rozpusteným Samaritánom a trochou mäty v pozadí. Ruža ani nie. Resp. skôr tá tŕnistá stonka, ako kvet. Až po pomerne dlhom čase na pokožke sa objaví niečo, čo by sa dalo nazvať trochou rozomletých sušených ruží. V kombinácii s výraznejšími minerálne-vodnými tónmi je to dosť originálne.
Sogno Reale
Citrusy, ale nie také, ako bežne poznáme, ale dôkladne na strome až do takmer sladka dozreté prírodné citróny. Do toho kvetinové a orientálne tóny s mäkkým santalom a trochou oudu. Trochu mi pripomína Ahebbak od Ajmalu, ale paradoxne ešte trochu orientálnejší.
Okrem horeuvedenej kolekcie Talismans, ktorá zahŕňa to, čo by som nazvala „veľkými vôňami“ značky – a mimoriadne koncentrované, má Menditorossa ešte líniu Odori d’Anima , v ktorej sú vône s nižšou koncentráciou a tak trochu nositeľnejšie koncipované. Tak k nim len stručne.
Línia Trilogy:
Alpha
Úvod – vyslovene indický pocit, ravinsara ako vyšitá– trochu olejovitá, trochu do svetlozelena, trochu do eukalyptova – do toho šafrán, ktorý ešte viac pridá na orientálne, posúva sa do mäkkých drevitých a santalových tónov.
Omega
Nádherná kosatcovo-kožená vôňa so štipkou fialky. Hladká a hebká ako najjemnejší semiš posypaný jemným púdrom.
Id
Tu je ravinsara výraznejšie osladená, predovšetkým muškátovým oreškom a škoricou. K slovu sa dostane aj kvetinová zložka, kosatec, fialka, len jemne indolický jazmín, aj keď sú ako je pri tejto značke zvykom zaliate v živiciach. Ale tu je to spravené miernejšie. Patchuli a štipka oudu pridáva na hĺbke a univerzálnosti. A malá trocha môjho inak poväčšinou neobľúbeného ambroxanu s vanilkou tomuto dodáva mäkkosť a teplo.
Línia The Duo:
North
Slano-aldehydový úvod, ľahko dezinfekčný, ostrý, mokrý a studený. Postupne jemne zohriaty muškátovým orieškom.
South
Jemne bazalkovo – bylinné tóny s priezračnými kvetmi tvoria zaujímavú ľahkú kombináciu.
Línia Time without me:
Archetipo
To, čo v rôznych indie značkách vydávajú za zimný zimný les. Jedľový balzam s kadidlom. Alebo jako Good Fir od Kriglera, ale v opačnom garde, viac kadidlo, jako ihličňany. Potom veľmi netradišné vodné tóny, ku koncu slané. Zvláštna kombinácia.
Rituale
Skôr dámska vôňa. Kvetinové tóny, predovšetkým narcis. Do istej miery pripomína vintage Narcisse od Chloé – Karl Lagerfeld, ale so silnejším aldehydovým tónom a s trochou levandule.
LaCura
Horké citrusy osladené zrelou hruškou, prechádza do niečoho sladkoznámeno – Mon Guerlain s ovocím.
Línia Versi:
Ithaka
Nádherné sladkovodné tóny s veľmi jemným a vzdušným kadidlom povievajúcim okolo. Voda a vzduch, vôňa pohybu, bezstarostnej voľnosti.
A čo je naozaj krásne je, že značka neprepadla modernému -a na náklady hľadiacemu – trendu zjednotených flakónov, ale každý parfém má vlastný, ktoré sú uměleckými dielami sami o sebe.
Lucia Dudláková